APEL DO INSTYTUCJI ORAZ OBYWATELI I OBYWATELEK EUROPY (*)
Nasza krytyka dotycząca porozumienia UE-Turcja: dlaczego uważamy je za bezprawne i żądamy powrotu Eur
Każdego dnia coraz bardziej granice europejskie i Morze Śródziemne pokrywają się plamami niewinnej krwi. Od 1. stycznia do 24. marca tego roku 531 (1) mężczyzn, kobiet i dzieci zginęło podczas próby dotarcia do Unii Europejskiej uciekając przed wojną, biedą i w poszukiwaniu lepszej przyszłości.
Chcemy Europy otwartych drzwi, która zapewnia migrantom bezpieczną i legalną drogę wjazdową, tak by nie musieli wystawić na ryzyko swojego życia.
Niestety UE reaguje tylko w sytuacji konieczności i do tego udziela niewystarczających odpowiedzi, gdyż brakuje jej wspólnej polityki imigracyjnej. Z drugiej strony Turcja trzyma w ręce włącznik do bomby zegarowej: w każdej chwili może otworzyć bramy obozów dla uchodźców i wpuścić do Europy trzy miliony ludzi.
Krytykujemy treść porozumienia między UE a Turcją, ponieważ: a) opiera się ono na rozróżnieniu między uchodźcami a nielegalnymi imigrantami, gdzie dla tych ostatnich przewiduje się wydalenie z UE i przyjęcie do Europy takiej samej liczby uchodźców z Turcji oraz b) dotyczy ono jedynie 72.000 osób(2).
Wzywamy Unię Europejską do zawieszenia tego dyskusyjnego porozumienia i zgadzamy się z wątpliwościami dotyczącymi jego podstaw prawnych wyrażonymi przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Na podstawie tego porozumienia Grecja będzie mogła ogłosić „podlegające odrzuceniu” wnioski o ochronę międzynarodową złożone przez:
• proszących o azyl Syryjczyków, na podstawie treści artykułu 33(1) i (2)(b) Dyrektywy 2013/32/UE, klasyfikując Turcję jako „Kraj pierwszego azylu” z art. 35.
• proszący o azyl nie-Syryjczycy, na podstawie przepisów artykułu 33(1) i (2)(c) Dyrektywy 2013/32/UE, przypisując Turcji status “Bezpiecznego kraju trzeciego” z art. 38.
Pozory prawomocności porozumienia opierają się zatem na przyznaniu Turcji statusu „Kraju pierwszego azylu” i „Bezpiecznego państwa trzeciego”.
Wyrażamy jednak poważne wątpliwości dotyczącego tego zapisu, szczególnie:
• Uznajemy za nieuprawnione zastosowanie wobec Turcji statusu „Kraju pierwszego azylu”: art. 33 Dyrektywy 2013/32/UE ustanawia bowiem wymaganie, by proszący o azyl mógł być objęty „wystarczającą ochroną w danym Kraju”(3), w rozumieniu UNHCR za „wystarczające” ochronę odpowiadającą gwarancji stosowania Konwencji Genewskiej w statusie uchodźcy z 1951 roku. Turcja, przeciwnie, stosowała do tej pory tę Konwencję jedynie wobec wnioskujących pochodzących z Krajów europejskich, a nie Syryjczyków, Afgańczyków, Irakijczyków, Libańczyków i osób innej narodowości. Jeśli do tego dodamy przykłady przemocy i przymusowego wydalenia stosowane przez władze tureckie ze szkodą dla osób, które uciekały przed konfliktem w Syrii, wielokrotnie sygnalizowane przez wiele organizacji pozarządowych(4), dlatego nasze wątpliwości zmieniają się w poczucie strachu.
Nie możemy pozostawać głusi na doniesienia(5), w których Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka zgłosiło ostatnio zabicie przez tureckie służby graniczne co najmniej 16 osób uciekających przed konfliktem syryjskim (w tym trojga dzieci) zastrzelonych tylko dlatego, że próbowali przekroczyć granicę: wydaje się jasne, że w Turcji uchodźcy z Syrii nie zawsze doświadczają wystarczającej ochrony, a zatem wobec takiego Kraju nie ma zastosowania termin „Kraj pierwszego azylu” na podst. art. 33(b) Dyrektywy 2013/32/UE.
• Uznajemy za dyskusyjne przyznawanie Turcji statusu „Bezpiecznego kraju trzeciego” dla wnioskujących o azyl o narodowości niesyryjskiej, ponieważ nie wydaje się ona spełniać wszystkich wymogów określonych w tym celu zgodnie z art. 38 Dyrektywy 2013/32/UE: wychodząc od założenia, że do tej pory Turcja stosowała dyskrecjonalnie Konwencję Genewską z 1951 r. tylko wobec uchodźców pochodzących z krajów europejskich, należy upewnić się, że władze w Ankarze zapewnią ubiegającym się o azyl ochronę o naturze proceduralnej i materialnej równoważne tym, jakie gwarantuje wspomniana Konwencja, Europejska Konwencja Praw Człowieka i Karta Praw Podstawowych UE, czyli narzędzia prawne obowiązujące w Europie, poczynając od równej i indywidualnej analizy napływających wniosków o azyl.
Wzywamy ponadto:
1. Instytucje europejskie i rządy Państw członkowskich do natychmiastowego zawieszenia porozumień w dziedzinie migracyjnej podpisanych ostatnio z Turcją, oraz do radykalnej zmiany krótkowzrocznego i pozbawionego wrażliwości podejścia ujawnianego do tej pory wobec palącego problemu migracji. W przypadku złożonych problemów wymagane są również rozwiązania złożone: wnosimy o zamianę operacji Triton w „Mare Nostrum europea”, zaprzestania zawieszania paktu z Schengen, stworzenia kanałów wejścia bezpiecznych i zgodnych z prawem dla dziesiątek tysięcy, którzy każdego dnia na tratwach i granicach dążą do spełnienia marzenia o lepszym życiu oraz wreszcie do wzrostu zasobów własnych budżetu europejskiego.
2. Komisję Europejską, Przewodniczącego Rady Europejskiej i rotacyjne Przewodnictwo w Radzie Unii wzywamy do współpracy i skutecznego zastosowania mechanizmów relokacji przybywających migrantów na całym terytorium Unii, rozszerzając to na inne kategorie, poza tymi obecnie rozważanymi. Mechanizm musi być obowiązkowy i wyposażony w odpowiednie instrumenty sankcyjne wobec krajów, które nie realizują zobowiązania o przyjmowaniu migrantów.
3. Komisję Europejską do przedstawiania odpowiednich inicjatyw legislacyjnych, aby wzmocnić kompetencje Unii w celu stworzenia prawdziwego systemu przyjmowania migrantów i wspólnego azylu, tam gdzie ograniczenie dyskrecjonalności państw wzmacnia kontrolę prawną ze strony Trybunału Sprawiedliwości.
4. Przewodniczącego i deputowanych do Parlamentu Europejskiego, o jak najszybsze przegłosowanie mechanizmu kontroli zgodnie z art. 218 TFUE, z zapytaniem skierowanym do Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zgodność porozumień międzynarodowych podpisywanych przez Unię z traktatami europejskimi. Na przykład pojawiają się wątpliwości dotyczące zgodności przywołanego porozumienia z art. 2 Traktatu Unii, z art. 18 i 19 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej i z art. 4 Protokołu nr 4 EKPC (oraz licznych rozporządzeń zawartych w dwóch ostatnich dokumentach).
5. Przewodniczących Regionów i Burmistrzów Miast i Gmin Włoch, o zajęcie stanowiska przeciw przedmiotowym porozumieniom oraz na rzecz Europy solidarnej, wieloetnicznej i federalistycznej, jedynej jaka może mierzyć się z wielkimi
wyzwaniami XXI wieku.
6. Do Przewodniczących Rad Regionów i Przewodniczących Rad Gmin włoskich o zarządzenie głosowań tych organów w sprawie wniosków o potępienie porozumień UE-Turcja i do zajęcia stanowiska na rzecz Europy solidarnej, wieloetnicznej i federalistycznej.
7. Do studentów i obywateli, o przemyślenie kwestii porozumień i pilna potrzebę konstytucji dla Europy federalistycznej, wieloetnicznej i solidarnej, aby być w stanie zapewnić demokratyczną przyszłość i prawa obywatelom, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, religii i spraw osobistych.
Budowanie lepszej przyszłości Unii Europejskiej i ochrona godności tysięcy istnień ludzkich zależą od nas wszystkich.
*) Apel został zredagowany przez Gioventù Federalista Europea di Pescara (https://gfepescara.wordpress.com/) we współpracy z Europa in movimento (www.europainmovimento.eu).
1) International Organization For Migration, Missing Migrants Project, 2016. Dokładne dane znajdują się pod linkiem: www.missingmigrants.iom.int/mediterranean
2) Punkt 2 porozumienia UE-Turcja (http://www.consilium.europa.eu/it/press/press-releases/2016/03/18-eu-turkey-statement/)
3) Artykuł 33, litera b, Dyrektywy 2013/32/UE.
4) Amnesty International, Turkey: illegal mass returns of Syrian refugees expose fatal flaws in EU-Turkey deal, Press Release, 1.4.2016.
5) Will Worley, Turkey 'shooting dead' Syrian Refugees as they flee civil war, in The Independent, 31.3.2016.
First 130 European individual signatories from 18 countries:
AUSTRIA: Dr. Martin Adel, Richter Willibald;
BELGIUM: Simon Blackley, Hellem Bodaya, Manuela Cadelli, Beatriz Camargo, Silvia Caneschi, Marine Cornelis, Valentine Duhant, Benoit Dumont, Vincent Le Bihan, Jean-François Neven, Philippe Favart, Véronique Galand, Evelyne Huytebroeck (MP), Idafe Martín, Jean-François Neven, Riccardo Petrella, Francesca Pittoni, Patrick Quéva, Mara Quintana, Van Ermen Raymond, Jean-Jacques Rey, Christian Wettinck, Catherine Vieilledent;
CYPRUS: John Eleftheriades;
FRANCE: Patrick Bahon, Florent Beck, Simone Gaboriau, Yves Loiseau, Robert Leleu, Paul Oriol, Jean-Luc Prevel, Hanna Clairière, Yvon Rastetter, Celine de Richoufftz, Joël Landais;
GERMANY: Ilka Muelders, Ursula Neff, Rena Stecker, Maurella Carbone;
GREECE: Myrsini Zorba
ITALY: Paolo Acunzo, Vittorio Agnoletto, Giovanni Allegretti, Giuseppe Allegri, Adalgiso Amendola, Andrea Baranes, Lorenzo Basso (MP), Mauro Biani, Giacinto Bisogni, Raffaella Bolini, Giampiero Bordino, Grazia Borgna, Giuseppe Bronzini, Enrico Calamai, Giuseppe Casucci, Chiara Cavalli, Roberto Ciccarelli, Roberto Conti, Peppino Coscione, Virgilio Dastoli, Francesco Di Vita, Antonella Di Florio, Edoardo Di Paolo, Monica Di Sisto, Chiara Favilli, Paolo Ferrero, Monica Frassoni, Alfonso Gianni, Patrizio Gonnella, Giampiero Gramaglia, Carlo Gubitosa, Franco Ippolito, Francesca Lacaita, Lucio Levi, Maria Rosa Marella, Lorenzo Marsili, Francesco Martone, Walter Massa, Lidia Menapace, Sandro Mezzadra, Gualtiero Michelini, Filippo Miraglia, Guido Montani, Roberto Musacchio, Grazia Naletto, Anna Maria Natali, Daniela Padoan, Antonio Padoa Schioppa, Roberto Palea, Ignazio Giovanni Patrone, Valeria Piccone, Nicoletta Pirrotta, Carla Ponterio, Paolo Ponzano, Franco Praussello, Roberto Riverso, Rita Sanlorenzo, Barbara Spinelli (MEP), Nadia Urbinati, Nicola Vallinoto, Guido Viale, Gianni Zago, Lamberto Zanetti, Eugenio Zaniboni.
KOSOVO: Werner K. Kannenberg;
LUXEMBOURG: André Quirynen;
NETHERLAND: Alicia Hobbel;
POLAND: Mohan Khera, Andrew Peter Eddles;
PORTUGAL: Sheila Holz;
ROMANIA: Costin Hadrian Halaicu;
SLOVENIA: Aurelio Juri;
SPAIN: Jesus Ballesteros, Carles Campuzano i Canadés (MP), Maria Coma Calle, Ignacio Gonzalez Martinez, Andrea Marrero Urbín, Agustin Jose Menendez, Antonio López-Pina, Carlos Serrano Contreras;
SWEDEN: Maram Abdulrahman;
TURKEY: Pinar Omeroglu, Moira Bernardoni;
UNITED KINGDOM: Ivan Botoucharov, Min Boon, Paul Carline, Roger Casale, Josephine Goube, Patrick Hayden, Graeme Hunter, Tom Piotrowski, Andrea Pisauro, Robin Wilson.
Organizations: EU: European Alternatives, BabelMed, Medel; BE: CRER (coordination contre les rafles, les expulsions et pour la régularisation); DE: Neue Richtervereinigung; GR: Network for Children’s Rights (Non for Profit Greek Association); IT: Altrinformazione, ARCI, Associazione Altra Europa con Tsipras, Associazione Antigone, Associazione Diritti e Frontiere - ADIF, Associazione per gli Studi Giuridici sull'immigrazione - ASGI, Bin Italia, CGIL - Confederazione Generale Italiana del Lavoro, Cilap sezione italiana di EAPN - European Anty-poverty network, Consiglio italiano del Movimento europeo, Comitato Verità e Giustizia per i Nuovi Desaparecidos, Coordinamento Italiano Sostegno Donne Afghane, Fairwatch, Lunaria, Primalepersone, Magistratura Democratica, Movimento Azione Civile, Movimento per la Giustizia/art. 3 - associazione di magistrati, Partito Pirata Italia, Rete Primo Marzo, UIL - Unione Italiana Lavoratori, Un ponte per.., Unione forense per la tutela dei diritti umani, Unità democratica giudici di pace onorari, WILPF Italia, Associazione Casa delle donne di Milano, Associazione Il Giardino dei Ciliegi (Firenze), Associazione oltre il mare, Associazione QDonna (Lissone), Associazione Radio Cora Firenze, Associazione Rete delle donne per la Rivoluzione gentile, Associazione "Senza Paura" Genova, Associazione Altra Liguria, Associazione Donne Terre Mutate L'Aquila, Casa Internazionale delle Donne di Roma, Circolo di Cultura Greca Apodiafazzi (Bova Reggio Calabria), Comitato Fiorentino Fermiamo la Guerra, Comitato pace convivenza e solidarietà Danilo Dolci di Trieste, Coordinamento "Basta morti nel Mediterraneo" di Firenze, Costituzione Beni Comuni Milano, Christian Codrai Foundation, FLC-CGIL Firenze, Giovani Democratici Marche, Giovani Democratici Teramo, Istituto di Studi sul Federalismo e l’Unità Europea Paride Baccarini, Laboratorio della sinistra, Ravenna in comune, Redazione Fuori Binario Firenze, Rete Antirazzista Fiorentina, RSU Università di Firenze, Senza confini - Forum sulle migrazioni Viareggio, Statunitensi contro la Guerra Firenze, Tortuga.
Signatures arrived through email since 6 April: Giulio Galli, Emanuele Mocciardini, Maria Paola Costantini (avvocato), Silvia Albano (giudice presso la prima sezione civile del Tribunale di Roma), Maria Colpani (sost. proc. Trento), Paola Parolari (Assegnista di ricerca di Filosofia del diritto, Dip. di Giurisprudenza, Università degli Studi di Brescia), Emilio Gatti, Giuseppe Caizzi, Giuseppe Salmè, Marco Paggi, Padova; Lucia Tria, Silvia Buzzelli (Dipartimento di giurisprudenza, Università degli studi di Milano-Bicocca), Carlo Sorgi (Magistrato Bologna), Valerio Minnella (Budrio BO); Riccardo Lenzi, Loiano (BO); Roberto Loddo (Presidente Conferenza Regionale Volontariato e Giustizia della Sardegna), Chiara Giunti, Bia Sarasini, Roma; Ugo Sturlese, Salvatore Bonadonna, Antonia Romano, Trento; Giuliana Beltrame, (07/04) Ferruccio Nobili (Roma), Hanna Clairière (Francia), Rosa Rinaldi, Stefano Galieni (responsabile nazionale immigrazione Prc e appartenente all'Associazione Diritti e Frontiere), Ugo Mattei (Prof. Ord. Diritto Civile Università Torino), Paolo Ferrero (segretario nazionale Prc-SE), Raffaella Bolini (responsabile settore internazionale dell'Arci), Alberto Landolfi (sostituto procuratore, direzione distrettuale antimafia - Genova), Nicole Corritore (Rovereto - Tn), Diana Di Paolo (Postdoctoral Research Assistant in Biophysics, University of Oxford - Secretary of the Oxford Women in Physics Society), Lorenza Calcagno (Arenzano), Gualtiero Michelini (magistrato - presidente MEDEL - Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés), Simonetta Venturini, Paolo Palazzo (associazione "Senza Paura" Genova), Nicoletta Gandus, Floriana Lipparini, Simonetta Astigiano(Associazione Altra Liguria), Gabriella Grasso (Milano), Francesco Franco, Concetta Brigadeci, (08/04) Filippo Miraglia (Vicepresidente Arci), Alessandra Mecozzi, Antonia Sani (presidente WILPF Italia - Women's International League For Peace and Freedom), Francesca Koch, Filomena Rosiello, Laura Quagliuolo (Casa delle Donne di Milano e CISDA) , Maria Grossi (Firenze), Giulio Itzcovich, Margherita Granero (Torino), Daniele Barbieri (Imola) , Augusta Bertello (Torino), Gabriella Gagliardo, Marina Cavallini, Raffaella Del Deo (Attivista per i diritti umani - Cuggiono - MI), (09/04), Cristiana Scoppa, Silvia Acquistapace (presidente Rete delle donne per la Rivoluzione gentile), Giovanni Consoletti, Imma Barbarossa, Laura Cima, Lidia Menapace, Pietro Caruso (direttore del Pensiero Mazziniano), Valerio Massimo De Angelis (Coordinatore del Centro Interdipartimentale di Studi ItaloAmericani Università di Macerata), Clotilde Barbarulli (Associazione Il Giardino dei Ciliegi Firenze), Nathalie Galesne (presidente BabelMed), Francesca Moccagatta (Firenze), [11/04] Milena Mottalini (MI), Nadia Tarantini (Associazione Donne Terre Mutate L'Aquila), Serena Corsi, Rita Valle (Firenze), Laura Morini, Gino Paolini (Marina di Carrara), Nicoletta Gandus (Associazione Casa delle donne di Milano), Nicoletta Gandus, Nadia Tarantini, Fiorella Gazzetta (Varese), John Gilbert (Segretario FLC-CGIL Università di Firenze), [18/04] Adriano Prosperi (storico e giornalista), Sergio Ruggeri (Jesi), AnnaMaria Osnaghi, Paola Orsatti (Professore associato Università di Roma Sapienza), Gabriella Bianco (Primalepersone - Italy, UNESCO Philosophy Chair) [20/04] avv. Anna Moretti (Milano), Carmelo Giuseppe Nucera (pres. Circolo di Cultura Greca Apodiafazzi), Monica Borgonovo, Fiorella Brambilla, Rosanna Cuppone, Grazia Forgione, Mariella Muschiato, Carmelina Palopoli, Luisa Salemi (associazione QDonne), On. Lorenzo Basso, [27/04] Renata La Rovere. [01/05] Myrsini Zorba, ex MEP (Network for Children’s Rights, Non for Profit Greek Association), Giuseppe Brivio (Mfe Valtellina), Avv. Prof. Anton Giulio Lana (Presidente Unione forense per la tutela dei diritti umani), Diego Loveri (presidente Unità democratica giudici di pace onorari), Carlo Parietti (area delle politiche europee e internazionali, Cgil), Salvatore Marra (Cgil), Silvana Paruolo (Cgil), Stefano Palmieri (CGIL), Cinzia Del Rio e Diana Toppetta (Dipartimento Internazionale UIL).
Web Press Release:
OpenDemocracy | VoxEurop IT | VoxEurop DE | VoxEurop EN | VoxEurop FR| Cafebabel FR | Euractiv.it | PeaceLink | Sbilanciamoci | Lunaria | Vittorio Agnoletto | Cronache di ordinario razzismo | MicroMega | Il Fatto Quotidiano | Magistratura Democratica | Il Manifesto | Eventi Culturali Magazine | Media 2000 | GreenReport | Melting pot | Il Manifesto sardo | Giampiero Gramaglia | PescaraNews | Effemeride | Gazzetta dal Tacco | Diritti Globali | Osservatorio Afghanistan | Associazione Diritti e Frontiere | GD Marche | PescaraNews | Movimento Azione Civile | Associazione Studi Giuridici sull'Immigrazione | Ife Italia | Radio Cora | Istituto Paride Baccarini | Aiccre Liguria | La Bottega delle Storie | La Carta di Lampedusa Junior | Rete della Pace
Aby przystąpić na poziomie stowarzyszeń lub indywidulanie, prosimy pisać na adres: info@europainmovimento.eu lub poprzez stronęwww.europainmovimento.eu